Обучение по достъпност

В България има огромна нужда от портали, които да популяризират важността на термина достъпност на информация и услуги и да предлагат ресурси за обучение на граждани от различни професионални области по тази тема. Тук ще публикуваме преводни и авторски ресурси на български и английски език, които покриват в резюме следната неформална учебна програма за дигитална достъпност:

1. Въведение в ДД: Запознаване с основните концепции и принципи на дигиталната достъпност. Определение и значение на ДД за различни групи хора (хора с увреждания, възрастни хора, хора с ниска грамотност и др.); Международни стандарти и законодателство (например WCAG).

2. Основни принципи и стандарти на ДД: Разбиране на четирите основни принципа на стандарта WCAG: Perceivable, Operable, Understandable, Robust. Това означава да се гарантира, че съдържанието е представено по начин, който може да бъде възприет от всички типове потребители, интерфейс, навигация, съдържание са използваеми и разбираеми от всички потребители, както и да са оперативно съвместими с адитивни настоящи и бъдещи технологии.

3. Практически умения за създаване на достъпно съдържание; използване на инструменти за проверка на достъпността (WAVE, Lighthouse, Accessibility Insights); Създаване на достъпни документи (PDF, Word) и уеб страници (HTML, CSS); Използване на алтернативен текст (alt text) за изображения, настройки за клавиатурна навигация, използване на екранни четци и др..

4. Дизайн и разработка на достъпни уебсайтове и приложения. В сайта публикуваме Наръчник за уеб разработчици с детайлно описание на необходимите знания и умения (HTML5 и ARIA атрибути, CSS за подобряване на визуалната достъпност, интеграция на JavaScript без нарушаване на достъпността, тестване и валидиране на достъпността чрез автоматизирани и ръчни методи).

5. Достъпност в мобилни устройства и социални медии, което включва: дизайн на достъпни мобилни приложения, създаване на достъпно съдържание за социални медии, ползване на функции като субтитри и аудио описания във видеоклипове.

6. Политики и практики за поддържане на ДД: Ролята на образователните институции, локални и регионални политики в популяризирането и насърчаването на ДД и включването на достъпността като задължителен елемент в дизайна и разработката на сайтове, портали, информационни системи. У нас има крайна нужда от въвеждане в средното специализирано обучение и висшето образование на акредитирани образователни програми и курсове за повишаване на експертизата на разработчици и потребители.

7. Обучение през целия живот и сертификация.

Нашата цел в тези седем точки е да представим структурирана рамка за обучение на граждани по дигитална достъпност, която обхваща теоретични основи, практически умения и стратегии за внедряване на достъпността в ежедневната работа и живот.

Създадено е учебно съдържание за достъпност, включващо няколко видеоурока:

Автор на видеоуроците е д-р Негослав Събев.

wpChatIcon
wpChatIcon
WordPress Appliance - Powered by TurnKey Linux